Hírek
Az unalmas Susan Boyle, a varázslatos Lady Gaga és a többiek (2010 könnyűzenei összefoglalója)
Az évek múlásával látszólag gyorsabban száll az idő. A valóságban szerencsére nincs így, ez ismét bebizonyosodott. Beleásva magam az elmúlt tizenkét hónap könnyűzenei eseményeibe rájöttem, hogy annyi minden történt, amennyihez pontosan egy évnyi idő kellett. Így megint a szokásos dilemma előtt állók: sikerül-e átfogó képet adnom az évről?
Novemberben az amerikai albumeladási lista tízes mezőnyébe megérkezett az első olyan szereplő, aki már a 21. században látta meg a napvilágot. A 2000. április 9-én született Jackie Evancho az America’s Got Talent 2010-es sorozatának ezüstérmese. A négy felvételt tartalmazó O Holy Night című EP-je, amely mellé DVD-t is csomagoltak, a második helyre iratkozott fel. Vicces volt, amikor Jackie bájosan azt nyilatkozta, hogy egy öreg néni mögé került a slágerlistán…
A néni a Britain’s Got Talent 2009-es felfedezettje, az ötvenedik életévében járó Susan Boyle. Felmerült bennem, hogy mellőzöm őt az összefoglalónkból, de nem tehetem meg. A sikereiből kiindulva itt a helye. A hangja csodás, a második nagylemeze viszont legalább annyira unalmas, mint az első. Az I Dreamed a Dream a világ legtöbb országában 2009. november 23-án került a boltokba, és az év hátralévő harminckilenc napján 8,3 millió fogyott belőle, 2009 legvásároltabb hanghordozója volt. Példányszáma már kilencmillió felett jár. Susan a szintén átdolgozásdalokat felvonultató The Gift című második albumával az amerikai és a brit eladási rangsor csúcsán debütált – egy éven belül a második CD-vel. Ő a zenetörténet első énekesnője, akinek ez sikerült. Korábban csak a The Beatles (1969 októbere és 1970 májusa), valamint a The Monkees (1966 szeptembere és 1967 januárja) tudta egy éven belül két nagylemezzel is elfoglalni a világ két legfontosabb eladási listájának élét. Ennek ellenére a skót asszonyság csillaga leszálló ágba került, kiadója előrejelzése szerint második albuma ötmillió körüli példányban talál gazdára. Azért sokan beérnék ennyivel!
Még a manchesteri Take That is. A csapat az év legnagyobb meglepetését szolgáltatta. Többször írtam, hogy Robbie Williams a híresztelésekkel ellentétben sosem tér vissza egykori társaihoz. Visszatért. Az ötös fogat novemberben kiadott Progress című nagylemeze az új évezred legjobban kezdő hanghordozója Nagy-Britanniában – a megjelenés napján 235 ezret, az első héten 520 ezret értékesítettek belőle. Az ötmilliót biztosan nem éri el, a fiúknak ugyanis hazájukon kívül jóval kevesebb babér terem.
Szóval rá kellett jönnöm, hogy a magamfajta, a könnyűzenében naprakész „öreg rókát” is érhetik meglepetések. És nem csak a Take That kapcsán ért! Nagyjából 2003-tól hangoztattam azt, hogy már nem születik több elérhetetlen és misztikus világsztár, aki szó szerint világsztár, a földkerekség minden táján kitörölhetetlen az élmezőnyből, akár évtizedeken keresztül is. A tehetségkutató show-műsorok korát éljük, amelyek tőlünk karnyújtásnyira zajlanak. A résztvevők többsége csak ideig-óráig és kizárólag odahaza hódít, az államhatárokat jóformán a hírük sem lépi át. Minden piac saját magát látja el, világsztárokra nincs szükség. Vagyis beérjük a régiekkel, az élő legendákkal. Ehhez képest egy New York-i énekesnő fenekestül felforgatta a nagyvilág zenei életét. Lady Gagának hívják. Madonna óta ő az első előadó, akinél minden adott ahhoz, hogy sokáig a csúcson legyen. Vitázhatunk arról, mennyi az eredetiség benne, de az biztos, hogy az ismert és új zenei elemeket kombinálva eredetit hozott létre. Tökéletesen kitalálta magát, vagy mások őt – a végeredmény szempontjából nem fontos, hogyan történt. A díjkiosztók állandó főszereplője volt. Olykor sokkolt, például a marhahúsból készült ruhakölteményével.
Néhány énekesnő azért megpróbálja tartani vele a tempót. Többek közt a kaliforniai Katy Perry, aki augusztusban a harmadik stúdióalbumával állt elő. Vagy a barbadosi Rihanna, aki 2006-ban járta meg először az amerikai kislemezlista élét, és már a kilencedik listavezető slágerénél tart. (Ebbe beleszámoltam azokat is, amelyekben közreműködőként hallható.) Vagy a texasi Beyoncé, aki a Grammy Awardson tíz jelölésből hatot díjra váltott. A díjátadó történetében még egyetlen énekesnő sem gyűjtött be egyszerre hat elismerést. Meg kell említenünk a nyolc kategóriában érdekelt, négy díjat kapó, pennsylvaniai Taylor Swiftet is. A novemberben kiadott harmadik, Speak Now című stúdióalbumából 1 047 000 példány kelt el az Amerikai Egyesült Államok piacán a megjelenés hetében. A Nielsen SoundScan 1991 óta állítja össze a Billboard magazin eladási listáit, köztük a nagylemezrangsort, és eddig tizenhat előadónak, valamint együttesnek sikerült elérnie az egymilliós példányszámot már az első héten. Mifelénk Taylor korántsem szerepel ilyen fényesen, a country-popnak Európában nincs nagy rajongótábora.
Magyarországon két tehetségkutató tévéműsor, a Megasztár és az X-Faktor csatázott a nézőkért. Az ilyen műsoroknak a nézettség a legfontosabb, a tehetségek elindítása másodlagos cél. Közben sajnos megváltoztatták zenei szokásainkat: állandóan új arcokra vágyunk, a meglévőket gyorsan megunjuk. Szerencsésnek mondhatja magát az a szereplő, aki a műsor után az egyre szűkülő magyar zenei piacon is labdába rúg, slágerré válik egy-két felvétele. Persze vannak kivételek, akik évekre bekerülnek az élmezőnybe. A második sorozat győztese, Caramel ezúttal is tarolt, igaz, csendben, a márciusban megjelent Lélekdonor című albuma végig az eladási listán tanyázott. Fantasztikus koronggal rukkolt elő az első széria ezüstérmese, Oláh Ibolya, CD-je szintén szépen fogyott. Az X-Faktor mentora, Keresztes Ildikó is említést érdemel, az év egyik lemezsikerét tudhatja magáénak az átdolgozásdalokat felvonultató Csak játszom című albumával. Tény, hogy több mostani szereplő a tévénézők kegyeinek megszerzése után a zenei piacot is meghódíthatja. Például Szíj Melinda, aki máris megosztja a közönséget – és ez így van rendjén –, a nagynéném, aki hatvanéves lesz, miatta, az „öreg nő” miatt nem nézte a Megasztárt.
A minőséget tekintve ismét javult a magyar felhozatal. Ebben oroszlánrésze van a közszolgálati zenei rádióadónak: már legalább tucatnyian köszönhetik neki a hírnevüket.
Összefoglalónkat hadd fejezzem be 2010 egyik szomorú hírével: a Sziget Fesztivál mínusz egyedik napján adta búcsúkoncertjét a rendszerváltás utáni évek legfontosabb magyar zenekara, a Kispál és a Borz. Lovasi András szerencsére másik együttese, a Kiscsillag frontembereként folytatja pályafutását. Ja, és Kossuth-díjat kapott! Megérdemelte! (Vasárnap)
2010. 12. 30. 17:04
További Listamustra cikkek
Neked mi a véleményed?
Nem regisztrált felhasználók csak nick-név megadással szólhatnak hozzá a fórumhoz.
Belépés » | Regisztráció! » | Miért is legyek regisztrált felhasználó? »
Imádom a music.hu-t!
Hírek
Karrierlehetőségek művészeknek a kultúra fővárosában, Pécsen
Informatikusnak kell tanulni, programozónak, mérnöknek, jogásznak, közgazdásznak, orvosnak – szinte ..
Három eszköz, amit mindenképp szerezzetek be, ha együttest alapítotok!
Megalapult a banda? Ez fantasztikus hír! Akkor kezdődhet is a munka, meg persze először is a beszerz..
3 helyzet, amiben a Rode stúdióeszközei tökéletesen teljesítenek
Bemutatjuk, miért jelentenek a Rode mikrofonok és stúdiókellékek tökéletes megoldást mind a profi, m..
Koncert & party beszámolók
Havasi koncert-beszámoló – lehet ennél jobb?
Mivel lassan 6 éve ott vagyunk minden év végi Havasi koncerten, ezért volt már bőven tapasztalatom m..
Ákos koncert – a legjobbkor
Odafelé még azon töprengtem, vajon mennyire nyomja majd rá a bélyegét az estre az a méltánytalan, öv..
Ha ezt Bocelli láthatná... Havasi koncert show
Megvolt az idei Havasi show is, és aki eljutott valamelyik koncertjére (idén kettőt láthattunk, egy ..
Interjúk
Zene a feneketlen mélységből
A Hableány színesíti A Dal idei mezőnyét, de közben alaposan kilóg belőle. Mély, érzelemgazdag, gond..
Jelzőfény az útvesztőben
Talán nincs is még egy olyan elszánt szlovákiai magyar zenész, mint Puss Tamás. Folyamatosan ötletel..
„Egy tollvonással megszüntethető a szakmánk”
A koronavírus-járvány megsebezte a koncertipart, rávilágított a zenészek és a mögöttük dolgozók kisz..
Lemezajánlók
Szabó Benedek és a Galaxisok: Cím nélküli ötödik lemez (Randy Hardcore Event Management)
Szabó Benedeknek ezúttal a pályafutása került válságba. Megszokta, hogy a Szabó Benedek és a Galaxis..
Kontor – Horváth: Acoustic (Tom-Tom Records)
Az Acoustic című lemez két népszerű zenész felszabadult játéka, örömzenéje. A sok hangszeren játszó ..
Anna and the Barbies: Indián (Supermanagement)
Az Anna and the Barbies Indián című nagylemezének borítójáról hiányzik a figyelmeztetés: fel kellett..